Archiv aktualit
Ve speciálním tematickém čísle prestižního
Jazykovedného časopisu (vydává Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied), které vzniklo na počest 80. narozenin prof. PhDr. Juraje Dolníka, DrSc., nejvýznamnější osobnosti moderní slovenské
lingvistiky, vyšel příspěvek Jany Svobodové nazvaný
Jazyková a komunikační výchova ve škole a další jazyková osvěta mezi jazykovým citem a jazykovým rozumem.
Badatelský tým katedry českého jazyka a literatury s didaktikou (Radomil Novák, Olga Kubeczková, Ivana Gejgušová, Andrea Balharová) publikoval v renomovaném nakladatelství Books&Pipes monografii věnovanou autorské poezii pro děti a mládež nového milénia.
ako inspiraci pro uchazeče o tento typ studia a také pro stávající doktorandy nabízíme krátký rozhovor se studentem kombinované formy doktorského studijního programu Didaktika českého jazyka a literatury Gabrielem Juchelkou. Iniciovaly ho a otázky kladly Jana Svobodová a Ivana Gejgušová.
„Číst Kunderovy romány je pro zasvěcené čtenáře podobný zážitek jako poslouchat polyfonní skladby těch největších hudebních mistrů.“
V úterý 25. dubna 2023 jsme na katedře přivítali dva zahraniční hosty – dr. Milenu Hebal Jezierskou z Institutu západní a jižní slavistiky Varšavské univerzity a dr. Patrika Petráše z Filozofické fakulty Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře.
Že to zní podivně? Ale vůbec ne! Obě témata totiž nabídlo ke zhlédnutí Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, které jsme 18. dubna navštívili.
Po velkém úspěchu na podzim minulého roku se na pedagogickou fakultu vrátily workshopy Kapuce od mikiny aneb Čtenářské dílny v praxi opět pod vedením odbornice na metodiku práce s uměleckým textem Ninou Rútovou. Tentokrát byly workshopy pojaty mezioborově.
Působení na univerzitách v blízkém i vzdálenějším zahraničí mohou v rámci různých programů zakusit studenti i vyučující OU. Tuto zkušenost lze všem jednoznačně doporučit: vystoupíme ze zaběhlých kolejí, poznáme nová prostředí a nové lidi, jiný způsob myšlení, získáme nové podněty.
Nová publikace o české, slovenské a polské výslovnosti (dostupná on-line ve čtyřech jazykových verzích).
Naši studenti navazujícího magisterského studia, budoucí češtináři, měli možnost absolvovat odborné semináře přímo pod vedením Niny Rutové.
Didaktické impulsy 5, Ostrava 15. října 2022.
Katedra českého jazyka a literatury s didaktikou vydává v těchto dnech novou monografii k významnému životnímu jubileu prof. Jany Svobodové. Jubilantce přejeme mnoho dalších tvůrčích let prožitých ve zdraví a osobní spokojenosti.
Už počtvrté se na půdě katedry českého jazyka a literatury s didaktikou Pedagogické fakulty Ostravské univerzity sešli odborníci z nejrůznějších domácích i zahraničních pracovišť v rámci již zavedeného cyklu vědeckých konferencí s názvem Didaktické impulsy.
Kolektiv autorek z katedry českého jazyka a literatury s didaktikou PdF OU vydal v těchto dnech monografii s názvem Čeština v edukaci: lingvistika a didaktika. Publikace je určena především budoucím i stávajícím učitelům českého jazyka, studentům bohemisticky zaměřených studijních programů a dalším zájemcům o češtinu.
Ve středu 21. duben 2021 měli studenti katedry českého jazyka a literatury s didaktikou možnost diskutovat online s autorkou bestselleru Šikmý kostel 1, 2 Karin Lednickou.
Že lze studentskou vědeckou konferenci uspořádat v nové, neotřelé podobě, mohou potvrdit všichni účastníci odborného setkání,
které se konalo 25. dubna.
Už II. ročník přehlídky studentské odborné činnosti (SVOČ) proběhl 25. dubna 2008 na katedře českého jazyka a literatury s didaktikou PdF OU.
Didaktické impulsy 3, Ostrava 17. října 2020.
Sedm měsíců uteklo jako voda a katedra českého jazyka a literatury s didaktikou Pedagogické fakulty Ostravské univerzity se 5. října 2019 opět stala dějištěm vědeckého setkání. Tentokrát se jednalo o v pořadí druhé zastavení v rámci cyklu mezinárodních vědeckých konferencí s názvem Didaktické impulsy.
Katedra českého jazyka a literatury s didaktikou PdF OU společně s univerzitami ve Varšavě a Nitře uspěla u Visegrádského fondu jako žadatel o projekt „Ortoepie západoslovanských jazyků“.
12