Výprava za nářečími a na Velkou Moravu

Že to zní podivně? Ale vůbec ne! Obě témata totiž nabídlo ke zhlédnutí Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, které jsme 18. dubna navštívili. Hlavním cílem naší výpravy byla výstava Kriticky ohrožené jevy našich nářečí, jež nám na přehledných dialektologických mapách představila vybrané jazykové jevy, dokumentující stále existující rozmanitost českých a moravských dialektů. Poslechli jsme si také audionahrávky nářečních promluv a vypracovali kvízy zaměřené na slovní zásobu.

Zaujala nás ovšem i národopisná expozice o Slovácku, zejména ukázky místních krojů, hudebního folkloru, regionálních zvyků a vybavení domácností.

Abychom však exkurzní den využili naplno, naplánovala nám vedoucí výpravy dr. Kuldanová návštěvu další expozice Slováckého muzea v nedalekém Starém Městě – Památníku Velké MoravyCyrilometodějského centra. Paní průvodkyně nám zde odhalila zajímavosti o archeologických vykopávkách v této oblasti, provedla nás dějinami Velkomoravské říše a připomněla nám činnost cyrilometodějské misie. Životní osudy bratří Cyrila a Metoděje jsme pak sledovali ještě v nedávno vybudované moderní muzejní přístavbě.

Poznatky z navštívených výstav využijeme nejen v dialektologickém semináři, ale budou nám inspirací i při naší budoucí pedagogické práci, a všechna místa, která jsme navštívili, nás budou podněcovat k přemýšlení o jazyku, regionálním dědictví a o našich dějinách.

Studenti semináře Dialektologie a její uplatnění ve školní praxiPavlína Kuldanová

Výprava za nářečími a na Velkou Moravu

Zveřejněno / aktualizováno: 03. 05. 2023