Konference Didaktické impulsy opět přinesla něco nového

DIDAKTICKÉ IMPULSY 5

Ostrava 15. října 2022

logo Každý rok se organizátoři mezinárodní vědecké konference Didaktické impulsy snaží překvapit potencionální účastníky alespoň drobnou změnou. Nejinak tomu bylo i letos v rámci již pátého odborného setkání tohoto cyklu, které se odehrálo v sobotu 15. října 2022.

Novinkou pro tento rok se stalo tematické rozšíření konferenčních příspěvků. Kromě již klasické orientace na oblasti didaktiky českého jazyka, výuky češtiny jako jazyka druhého či literární výchovy zdůrazňující problematiku čtenářství mohli aktivní vystupující zařadit také odborné texty nahlížející na český jazyk a literaturu perspektivou speciálního vzdělávání.

Původní záměr představit zejména mladé začínající badatele a jejich výzkumné výsledky se konferenci daří naplňovat od samého počátku. Také letos tvořili doktorandky a doktorandi téměř polovinu všech aktivně vystupujících účastníků. Zastoupeny byly doktorské studijní obory Pedagogických fakult v Ostravě i Brně, o zahraničních prezentaci mladé generace se pak postaraly doktorandky katedry komunikačnej a literárnej výchovy Pedagogické fakulty Prešovské univerzity.

Protipólem této začínající sekce se stala aktivní účast jedné z nejvýraznějších osobností současné české lingvistiky a didaktiky – prof. Marie Čechové. Svým příspěvkem o aktuálním pojetí jazykového a literárního vzdělávání, jež musí být založeno především na důkladném pochopení systému (nikoli na libovolném vypouštění všeho, co se dnešnímu učiteli jeví jako „zbytečně složité“), rozproudila diskusi, s níž se ve virtuálních konferenčních kuloárech setkáváme opravdu jen zřídka.

K naší velké radosti se do online prostoru po roce vrátili také odborníci z praxe, konkrétně pedagogové působící v projektu SYPO (Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů) a ze Společnosti učitelů českého jazyka a literatury. Právě spojení akademického a prakticky zaměřeného pohledu na didaktická témata je vždy vítaným efektem těchto setkání. Ten byl letos navíc podpořen krátkým vystoupením Mgr. Evy Katrušákové, zakladatelky a ředitelky projektu Celé Česko čte dětem. Všem zúčastněným v krátkosti představila právě se rozbíhající aktivity související s vydáním povídkové knihy s titulem Kapuce od mikiny. V dalších měsících budou zahájeny čtenářské dílny a semináře, které se zaměří nejen na práci s dětskými čtenáři na 2. stupni základních škol, ale také na systematickou přípravu vysokoškolských studentů pedagogických oborů.

Program konference
9:00 – 9:10 hod.
zahájení, přivítání účastníků
9:10 – 10:30 hod.