Konference Didaktické impulsy už pošesté

DIDAKTICKÉ IMPULSY 6

Ostrava 14. října 2023

logo Už pošesté se organizátorům z katedry českého jazyka a literatury s didaktikou Pedagogické fakulty Ostravské univerzity podařilo uspořádat mezinárodní odborné setkání s názvem Didaktické impulsy.

Ve virtuálním prostoru jsme přivítali 34 aktivních i pasivních účastníků, mezi nimiž nechyběli kolegové ze tří zahraničních pracovišť (Univerzita Konštantína Filozofa v Nitře, Prešovská univerzita a ukrajinská Užhorodská národní univerzita).

Cílem našeho pravidelného setkávání je jednak propojit studenty doktorských studijních programů s renomovanými odborníky a učiteli z praxe, jednak akcentovat témata, jež se aktuálně v pedagogické realitě objevují. Obojí se snad i letos povedlo!

Celkem sedm doktorandů (ze čtyř univerzitních pracovišť) mělo možnost diskutovat o dílčích problémech svých výzkumných záměrů s těmi nejvýznamnějšími osobnostmi české bohemistiky a literární vědy. Mezi konferenční „stálice“ již určitě patří prof. Marie Čechová, prof. Jana Svobodová či dr. Růžena Písková, nově jsme letos přivítali prof. Janu Kesselovou, doc. Helenu Chýlovou, dr. Darinu Hradilovou a další milé hosty.

Ačkoli z níže přiloženého programu vyplývá, že tematický záběr letošního didakticky orientovaného setkání byl skutečně široký, naléhavou potřebu věnovat pozornost problematice systematického vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem dokládá fakt, že tomuto problému byla vyčleněna celá jedna sekce. Zvláště u takto aktuálního tématu se zřetelně ukazuje, že právě propojení teoretického a praktického náhledu by mohlo představovat cestu vedoucí ke kýženému cíli.

Program konference
9:00 – 9:15 hod.
přivítání účastníků a zahájení konference
9:15 – 11:10 hod.