Ortoepie západoslovanských jazyků
Monografie „Ortoepie západoslovanských jazyků (češtiny, slovenštiny a polštiny)“, jejíž čtyři jazykové mutace byly postupně vydány na podzim loňského roku, vznikla jako výsledek spolupráce česko-slovensko-polského autorského kolektivu v rámci projektu podpořeného Mezinárodním visegrádským fondem.
Koordinátorkou projektu byla dr. Pavlína Kuldanová z Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, polskou spoluřešitelkou dr. Milena Hebal-Jezierska z Institutu západní a jižní slavistiky Varšavské univerzity, v roli slovenského zástupce se vystřídali dr. Marcel Olšiak a dr. Patrik Petráš z Filozofické fakulty Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře. K příznivě hodnoceným projektovým aktivitám patřily workshopy pro studenty všech tří zapojených univerzit, během nichž účastníci trénovali správnou českou, polskou a slovenskou výslovnost, a to s využitím cvičebnice, která byla primárně vytvořena k tomuto účelu, ale je i nadále využívána při výuce a nácviku zvukových jevů daných jazyků.
Teoretické poučení všem, kdo si chtějí osvojit zásady standardizované výslovnosti zvolených jazyků, poskytne avizovaná publikace „Ortoepie západoslovanských jazyků (češtiny, slovenštiny a polštiny)“, která je hlavním výstupem projektu a je dostupná na internetu ve verzi české, slovenské, polské a anglické. Přináší komparativní popis zvukové podoby pojednávaných jazyků, navíc v širších souvislostech a v kontextu národních teorií jazykové kultury, který v tomto rozsahu doposud nebyl zpracován.
Kladné ohlasy na monografii a doklady jejího aktivního užívání se k autorům dostávají z univerzitních bohemistických, slovakistických a polonistických pracovišť, ze slavistických kateder, ale např. i z hereckého prostředí. Spoluautorství dr. P. Petráše bylo na jeho domovské univerzitě také oceněno – v prosinci 2022 získal cenu LIPA, udělovanou vedoucím katedry slovanských filologií FF UKF v kategorii Lingvistická publikace, a kniha byla nominována na Cenu děkana za publikační činnost zaměstnance fakulty jako významný domácí a zahraniční publikační výstup.
Kompaktní zpracování a snadná dostupnost nabízí proniknutí do výslovnostní problematiky tří slovanských jazyků všem čtenářům, kteří se zajímají o kulturu mluveného slova nebo pro něž je veřejné vystupování součástí profese.
Zveřejněno / aktualizováno: 16. 02. 2023