Skrze jazykovou typologii k nejobecnějším otázkám gramatiky

Katedra českého jazyka a literatury s didaktikou Pedagogické fakulty Ostravské univerzity zve na přednášku

„Skrze jazykovou typologii k nejobecnějším otázkám gramatiky“

Mgr. Markéta Schürz Pochylová, Ph.D. Přednášku prosloví Mgr. Markéta Schürz Pochylová, Ph.D., z Ústavu slavistiky Vídeňské univerzity.

Přednáška se bude konat v úterý 26. března 2024 v 10:50 hodin v učebně SD 201, budova SD – Fr. Šrámka 3, Ostrava – Mariánské Hory.

Jazyková typologie je jednou z možností, jak zkoumat gramatiky různých (geneticky nepříbuzných i příbuzných) jazyků světa. Přednáška bude zaměřena na představení pěti typů jazyků podle pojetí Vladimíra Skaličky, jednoho z nejdůležitějších českých typologů. Jeho pojetí typologie vychází ze zásad funkčně-strukturální lingvistiky pražské školy a je právem hodnoceno jako jedna z přelomových lingvistických teorií 20. století. Krátce představíme i badatele, kteří se typologií zabývají ve 21. století. Jedním z cílů přednášky bude zamyslet se na tím, které typy najdeme v češtině a jak velké je jejich zastoupení. Položíme si také otázku, zda by tato metoda mohla být přínosná pro studenty bohemistiky, např. při jejich vlastním studiu cizích jazyků, popř. při poznávání mateřského jazyka, tedy češtiny.

Zveřejněno / aktualizováno: 19. 03. 2024