Labyrint
Na Katedře pedagogické a školní psychologie je součástí kampusu labyrint. Dílo není jen architektonickým prvkem, ale především nástrojem pro osobní rozvoj, meditaci a sebepoznání. Je hlubokou kulturní stopou lidstva, starší než jakékoliv známé dochované náboženské systémy. Tvar kruhových, lomených i čtvercových labyrintů se nachází na všech světadílech vyjma Antarktidy, přičemž za nejstarší jsou považovány tvary zachycené v jeskynních malbách. Je informací o schopnosti předků učit se, poznávat a poznané v symbolech zaznamenávat. Na rozdíl od bludiště, které je dětskou hříčkou, nalézáme princip labyrintu na významných místech hinduismu, buddhismu, islámu i křesťanství.
Labyrint není bludiště
Má pouze jednu cestu vedoucí do středu a tutéž cestu ven. Smysl labyrintu je kódován v jeho stavbě – vytvořená cesta nemá slepé rameno a vždy je dosažen cíl. Ten je však v polovině cesty – je třeba absolvovat stejně dlouhou dráhu, než z labyrintu vyjdeme. To je jako dosažení cíle v životě, které není vítězstvím, ale schopností naučit se žít s tím, čeho jsme dosáhli. Průběh cesty ke středu labyrintu není náhodný; z původní naivní představy, že cíl bude rychle dosažen, je procházející vyveden a uvědomí si, že je třeba píle, trpělivosti, zklidnění a překonávání hlavní vnitřní překážky – rezignace. Cílem labyrintu je soustředit se a oprostit sebe sama od nejrůznějších rušivých elementů a vlivů, být „tady a teď“, sám se sebou a také se zásadní nosnou myšlenkou projikovanou do vlastní dráhy labyrintu. Návody, jak dráhu procházet, mohou přispět k poznání, které lze jinak získat až léty života.
Labyrint na Ostravské univerzitě
Tento originální projekt připojil Ostravskou univerzitu k dalším světovým univerzitám.
- Vystavěn byl v roce 2016.
- Nachází se ve středu kampusu Pedagogické fakulty OU.
- Jeho průměr je 13,4 metru a délka dráhy odpovídá přibližně 285 metrům.
- Za návrhem a realizací stojí PhDr. Jan Svoboda a PhDr. Tereza Kimplová, Ph.D.
Jak projít labyrintem?
Základním cílem chůze labyrintem je koncentrace, nalezení duševní rovnováhy a smíření s fakty života.
- Jednou z možných variant průchodu je provedení tří kroků vpřed a dvou kroků vzad, s čelem stále otočeným dopředu. Dva kroky zpět bez ohlédnutí symbolizují nutnost ověřit si pevnost našeho zázemí. Bez pevného zázemí se smysl naší cesty ztrácí.
- Další možností je kráčet zpomalenou chůzí a v ruce držet předmět zastupující aktuálně řešený problém. Schéma labyrintu pak vnímavému jedinci nabídne inspirace k řešení problému a k psychickým stavům, které průběh řešení přináší.
Není podstatné, zda labyrintem prochází jeden či více lidí najednou, ani v jaké fázi se zrovna ocitají a setkávají. Labyrint je lidský svět a ostatní lidé k němu patří. Vzájemné míjení, potkávání, kontakt i jedinečnost mezi ostatními nás dokáže oslovit. Vnímavý člověk nepotřebuje návod ke vstupu do labyrintu; tuší, že má před sebou důmyslný nástroj k pochopení sebe samého, vrcholné umělecké dílo a důkaz intelektu, odkaz předků, který plně nedoceníme a jehož tvůrce nedohlédneme.
Jak využít labyrint?
Labyrint je otevřený všem, kteří hledají klid, inspiraci nebo prostě jen chvilku pro sebe. Nemusíte mít žádné předchozí zkušenosti s meditací nebo duchovními praktikami. Stačí se řídit vlastní intuicí a vstoupit na cestu. Zveme vás k návštěvě našeho labyrintu a k objevení jeho transformační síly. Věříme, že se stane cenným zdrojem pro váš osobní i duchovní rozvoj.
Zveřejněno / aktualizováno: 23. 07. 2025