Erasmus v Norsku – Beáta Nezdařilová

Erasmus, zážitek a zkušenost na celý život – takto bych popsala můj výjezd na univerzitu do Norska. Pro mnohé je několika měsíční výjezd do ciziny za studiem nepředstavitelná věc, pro mě to byla jasná věc ještě před nástupem na vysokou školu. Po vyhlášení registrace jsme se s mou spolužačkou Klárkou rozhodly, že prozkoumáme možnosti. Přestože bychom výjezd zvládly každá sama na vlastní pěst, oběma se nám zalíbila Nord University v Norsku, kde jsme studovaly program Adventure Knowledge. Výběrové řízení bylo letos složitější, protože se hlásilo čím dál více studentů (což je super) avšak řízením jsme prošly a mohly jsme tak začít zařizovat.

V Norsku a skandinávských zemích začíná a končí semestr dříve, proto jsme odjely již v půlce srpna. Spousta lidí má mylnou představu, že je v Norsku jen zima, déšť a sníh, opak byl ale realitou a první týdny jsme prožily v tričkách se sluníčkem. Věděly jsme, že se Bodø nachází za severním polárním kruhem a je tedy nutné počítat s proměnlivým počasím, avšak pokud se člověk správně obleče, není třeba se Norska vůbec bát.

Studijní obor byl zaměřen hodně na přírodu, outdoorové aktivity, kulturu, umění a také na pedagogiku. Během studia jsme navštívili spoustu muzeí, které ač to může znít pro mnohé nezajímavě (pro mě to také nebylo největší lákadlo), bylo nakonec opravdu fajn.

Dále jsme zkusili outdoorové aktivity jako jízda kánoemi na fjordu, lezení po ledovci, turistiku. Často jsme se také otužovali v moři, které mělo postupně od 12 do cca 7 stupňů. Poslední částí celého kurzu byla pedagogika, jejíž součástí byla také návštěva základní a střední školy, kde jsme na vlastní pěst poznali rozdíly českého a norského školství. Teoretických hodin v celém kurzu nebylo moc, je to především uzpůsobeno na praktické učení. Výuka samozřejmě probíhala v angličtině a po každé z jednotlivých částí kurzu jsme museli napsat esej.

Volného času je na Erasmu jako takovém většinou požehnaně, přece jen studujete v cizím prostředí, v cizí zemi a náplní pobytu by měla být určitě i trocha zábavy a poznání země. My jsme ve volných chvílích chodili do hor, protože kolem města Bodø je nespočet vrcholků, pokud jsme měli více volných dní po sobě, vyrazili jsme na nedaleké Lofoty. Pro ty, kteří neocení outdoorové aktivity, ve městě je velké kulturní vyžití – kina, divadla, koncerty, ale také sauny, posilovny, bary.

Erasmus je neocenitelná zkušenost, díky níž poznáte přátelé z různých koutů světa, zážitek, která vám ukáže vaše nedostatky, ale především přednosti. Proto se nebojte vyjet ať už kvůli úrovně jazyka nebo strachu z neznámého, nikdy nebudete sami, a přece jen je to pobyt na pár měsíců, který opravdu rychle uteče.

Beáta Nezdařilová, Tělesná výchova – Psychologie, 2. ročník

Zveřejněno / aktualizováno: 21. 02. 2023