Popularizace profese učitele a učitelských studijních programů

Název projektu: Popularizace profese učitele a učitelských studijních programů
Typ dotace: Neinvestiční dotace poskytnutá ze státního rozpočtu České republiky na rok 2023; číslo smlouvy MSMT-3402/2023-4
Poskytovatel dotace: MŠMT; Výzva „Na učitelích záleží“
Příjemce dotace: Ostravská univerzita

Financování projektu

Celková výše finančního krytí projektu: 488 152,- Kč
Finanční krytí-poskytnuta dotace: 439 336,- Kč

Doba realizace projektu

Zahájení realizace projektu: 1. ledna 2023
Ukončení realizace projektu: 31. prosince 2023

Řešitel projektu: Mgr. Tomáš Koudela, Ph.D.

Popis projektu

Hlavním důvodem pro realizaci projektu je nedostatečná informovanost široké veřejnosti o profesní přípravě učitelů v současné době, absence informací o aktuálních trendech v přípravě učitelů, zkreslená představa o výkonu učitelské profese s přetrvávajícím obrazem „tradičních“ metod a forem výuky a stále nízká společenská prestiž profese učitele. Ambicí projektu je zvýšení informovanosti širší veřejnosti o výkonu učitelské profese, vytvoření realističtějšího obrazu o práci učitele a popularizace nových trendů v profesní přípravě budoucích učitelů. Očekávaným finálním přínosem je posílení motivace stávajících studentů pro rozvoj jejich profesní dráhy v resortu školství a zvýšení zájmu o učitelské povolání u populace středoškoláků. Projekt je zaměřen na tři cílové skupiny: širší laickou veřejnost, potenciální zájemce o studium učitelských studijních programů (žáci středních škol) a současné studenty učitelských studijních programů.

Hlavní cíle projektu

Hlavním cílem projektu je popularizace profese učitele a studijních programů zaměřených na učitelství všech stupňů. Dílčí cíle projektu jsou vázány na jednotlivé cílové skupiny.

Dílčí cíl 1: Posílení motivace současných studentů k výkonu učitelské profese po ukončení studia s cílem zabránit přechodu absolventů učitelských studijních programů do jiných profesí.

Dílčí cíl 2: Posílení motivace pro výběr učitelské profese u potenciálních studentů – žáků středních škol.

Dílčí cíl 3: Prezentace aktuálních trendů v učitelském vzdělávání s cílem odbourat představu o výkonu učitelské profese v tradičním pojetí.

Aktivity projektu

Aktivita-Podcasty

V rámci aktivity vznikne série podcastů s názvem „Pedagogické fakultě na učitelích záleží“, které se budou zabývat vybranou problematikou vždy na jiné podtéma s příslušnými zástupci.

Aktivita-Online diskusní pořady

V rámci aktivity se uskuteční série online diskusních pořadů s názvem „Pedagogické fakultě na učitelích záleží“, které se budou zabývat vybranou problematikou vždy na jiné podtéma s příslušnými zástupci.

Aktivita-Veřejná debata Quo vadis učiteli?

Obsahem aktivity bude příprava a realizace veřejné debaty na téma Quo vadis učiteli? se zástupci pedagogických fakult a odborníky z praxe.

Aktivita-Infografika

V rámci této aktivity vzniknou infografiky informující o povolání učitele a možnosti studia na Pedagogické fakultě OU. Infografiky budou distribuovány na střední školy v MSK a jejich obsah vznikne na základě spolupráce s experty z oboru pedagogika, oborovými didaktiky a učiteli z praxe.

logo MŠMT

Zveřejněno / aktualizováno: 15. 06. 2023