Biomechanické zatížení dolních končetin při doskoku: Vývoj dopadových ploch

Název projektu:
Biomechanické zatížení dolních končetin při doskoku: Vývoj dopadových ploch
Typ dotace:
Neinvestiční účelová dotace, Program na podporu aplikovaného výzkumu a inovací SIGMA – DC 2 „Začínající výzkumníci/výzkumnice a vyrovnání příležitostí v projektech aplikovaného výzkumu“; Evidenční číslo smlouvy 2023TQ03000365
Poskytovatel dotace:
Česká republika – Technologická agentura České republiky
Hlavní uchazeč-příjemce dotace:
Spoluuchazeč:
JIPAST a.s.

Financování projektu:

Celkové náklady projektu: 3 242 892,-Kč
Celková výše poskytnuté dotace: 2 673 287,-Kč

Doba realizace projektu:

Zahájení realizace projektu: 1. ledna 2024
Ukončení realizace projektu: 31. prosince 2025

Kontakty:

Hlavní řešitel projektu: Mgr. Pavel Brtva, Ph.D.

Popis projektu:

Aplikovaný výzkum, který je zaměřen na výrobu a testování nových dopadových ploch určených nejen pro gymnastiku, ale i školní tělesnou výchovu. V posledních letech dochází ke změnám v pravidlech pro konstrukci dopadových ploch (normy EU, ČSN a pravidla FIG). Přestože jsou žíněnky v průběhu let vyráběny z různých materiálů a neustále probíhá jejich vývoj, odborné studie uvádějí, že tyto normy a testování nových typů žíněnek nemusí respektovat mechanické zatížení dolních končetin. Cílem projektu je ve spolupráci se společností JIPAST a.s. vyvinout pomocí biomechanické analýzy užitný vzor dopadové plochy, který bude lépe reflektovat zatížení kosterně svalového aparátu u mladé sportující populace.

Hlavní cíle projektu:

• Realizovat pomocí biomechanické analýzy testování nových dopadových ploch s cílem odhalit možné rozdíly ve snižování mechanického zatížení.
  • Na základě výsledků biomechanické analýzy vyvinout nový užitný vzor dopadové plochy – představuje žíněnku s optimální skladbou, která bude snižovat mechanické zatížení při doskoku a respektovat odezvu kosterně-svalového systému u mladé sportující populace.

Aktivity projektu:

• Příprava a realizace pilotního měření prvních prototypů dopadových ploch.
  • Sběr dat pomocí biomechanické analýzy pro hlavní měření.
  • Zpracování dat a výběr optimální struktury dopadové plochy.
  • Výroba užitného vzoru dopadové plochy.
  • Příprava publikačních výstupů spolu se zahraničními odborníky.
  • Propagace nového typu dopadové plochy (informační leták, publikace v odborných časopisech, mezinárodní konference).

logo TAČR

Zveřejněno / aktualizováno: 24. 04. 2024