Nabízené studijní programy a obory pro přijímací řízení
Geografie pro SŠ - Výtvarná výchova pro SŠ
Výtvarná výchova
Studijní program v kostce
Chcete se zdokonalit v kresbě, grafice, malbě nebo prostorové tvorbě, dozvědět se, jak se proměňovalo výtvarné umění a výtvarná kultura od pravěku po 20. století, a získat základy pedagogických a psychologických disciplín?
Atraktivní studijní program vyváženě kombinuje teoretické předměty vyučované přednáškovou a seminární formou s praktickou ateliérovou výukou, jejíž součástí jsou dva pětidenní kursy výtvarných aktivit v přírodě. Kromě dějin výtvarného umění v kulturních a společenských souvislostech se seznámíte se základy vizuální gramotnosti a získáte základní přehled o problematice výchovy a vzdělávání a rozvíjení osobnosti z pedagogického i psychologického hlediska.
Studijní program Výtvarná výchova se zaměřením na vzdělávání (pro SŠ) představuje (v kombinaci s druhým oborem) první stupeň přípravy k získání učitelské kvalifikace pro střední školy. Absolventi se v praxi mohou ihned uplatnit jako asistenti pedagoga, vychovatele nebo pedagoga volného času, případně v profesích vyžadujících bakalářskou úroveň vzdělání v oboru výtvarná výchova.
Výtvarná výchova
Výtvarnou výchovu u nás můžete studovat v několika studijních programech. Po jejich absolvování získáte znalosti a dovednosti, díky kterým se uplatníte jako asistenti pedagogů nebo učitelé výtvarné výchovy na ZŠ, SŠ či ZUŠ.
Co od vás očekáváme?
Ke studiu se mohou přihlásit absolventi všech typů středních škol nebo učebních oborů s maturitou. Podmínkou přijetí je absolvování pohovoru nad portfoliem autorských prací, který zjišťuje Vaši připravenost, zájem o výtvarné umění a výchovu; během pohovoru jsou rovněž ověřovány základní znalosti dějin výtvarného umění.
Co se naučíte?
Používat základní výrazové prostředky plošné (kresba, grafika, malba), prostorové (sochařství) a časoprostorové (intermédia) tvorby.
Jak se proměňovalo výtvarné vyjadřování od pravěku po 20. století.
Co je vizuální komunikace; jak rozumět obrazům a používat jich ke komunikaci.
Jak kultivovat vizuální vnímání, výtvarnou paměť a výtvarné myšlení.
Jak pomoci druhým (především studentům na SŠ) rozvíjet své výtvarné vyjadřování.
Jak připravit výstavu autorské výtvarné tvorby.
Jak řešit komunikační problémy.
Kde a jak se uplatníte?
Jako asistenti učitele výtvarné výchovy na středních školách, v galerii nebo muzeu ve funkci asistentů galerijních nebo muzejních pedagogů. Asistovat můžete také lektorům v zájmových mimoškolních útvarech a v rehabilitačních zařízeních s výtvarnými dílnami. Uplatnitelnost absolventů na trhu práce je přibližně 90 procent. Studijně můžete pokračovat na českých i zahraničních vysokých školách v navazujících magisterských učitelských i jiných studijních programech zaměřených na výtvarnou výchovu.
Konkrétní pracovní pozice
Asistent učitele výtvarné výchovy na SŠ.
Asistent galerijního nebo muzejního pedagoga.
Asistent lektora v mimoškolních institucích s výtvarnými dílnami.
Jaké předměty budete studovat?
Přijímací řízení
Podmínky k přijetí
- ukončené studium alespoň bakalářského studijního programu
- úspěšné vykonání přijímacích zkoušek
Podmínky přijetí ke studiu na Pedagogické fakultě OU 0,47 MB
Možnost prominutí přijímací zkoušky
Přijímací zkouška má dvě části
Test znalostí z oboru
Požadováno je vzdělání alespoň bakalářského studijního programu s výtvarným zaměřením nebo jiné specializačně příbuzné studium. Pokud uchazeč uvedené vzdělání nesplňuje je pozván k přijímací zkoušce, která ověří znalosti z příslušné aprobace. Příbuznost hodnotí zkušební komise na příslušné katedře. Uchazeč splnění podmínky příbuznosti zjistí v elektronické přihlášce ke studiu podle bodů za zkoušku, a to nejpozději do konce dubna. Nula bodů znamená, že vzdělání ještě nebylo posouzeno. Jeden bod znamená, že předchozí vzdělání bylo posouzeno jako nepříbuzné. Uchazeč se musí zúčastnit testu znalostí z oboru a v systému mu bude zobrazen termín zkoušky. Po vykonání zkoušky budou doplněny skutečně získané body ze zkoušky. U vzdělání, které je posouzeno jako příbuzné, obdrží uchazeč sto bodů a neuvidí termín zkoušky.
Motivační pohovor k učitelství
Motivační pohovor nelze prominout a musejí jej vykonat všichni uchazeči.
Okruhy k přijímací zkoušce
Test znalostí z oboru
- Rozbor domácích prací uchazečů (kolekce minimálně dvaceti a maximálně dvaceti pěti prací by měla obsahovat práce z kresby, malby, popřípadě z jiných výtvarných technik) - (max. 50 bodů)
- Test z dějin umění v rozsahu státní bakalářské zkoušky oboru Výtvarná výchova pro SŠ a ZUŠ se zaměřením na vzdělávání realizovaného na PdF OU - (max. 50 bodů)
Minimum bodů pro vyhovění z testu: 60
Motivační pohovor k učitelství
Přijímací pohovor s využitím portfolia
Obsah:
- Osobní vize a očekávání spojené se studiem učitelství a vlastní zkušenost s edukačními aktivitami: max. 40 bodů, min. 20 bodů.
- Pedagogicko-psychologická připravenost ke studiu prostřednictvím řešení modelových pedagogických situací a jejich kvalifikovaného odůvodnění (v rozsahu studia pedagogicko-psychologického základu bakalářských programů zaměřených na vzdělávání.): max. 20 bodů, min. 10 bodů.
- Orientace uchazeče v oborovém základu obou aprobací (specializaci) v rozsahu studia předmětů bakalářských programů zaměřených na vzdělávání
- oborový základ 1: max. 20 bodů, min. 10 bodů,
- oborový základ 2: max. 20 bodů, min. 10 bodů.
Minimum bodů pro vyhovění z pohovoru: 50
Doporučená literatura k přijímací zkoušce
Není doporučena žádná přípravná literatura.
Organizace přijímacího řízení
Pracoviště zajišťující vaše studium
Kontakty
- Více informací o obsahu studijního programu vám podá jeho pedagogický poradce doc. Mgr. Jakub Guziur, Ph.D.
- Obecné dotazy ke studiu a k přijímacímu řízení vám zodpoví na Studijním oddělení.
- Dotazy uchazečů se specifickými potřebami (například zdravotním postižením) zodpoví naše Centrum Pyramida.
- Potřebujete poradit, co dále byste mohli studovat nebo pro co máte největší vlohy? Obraťte se na naše Poradenské a kariérní centrum.
Informace pro studenty se specifickými potřebami
Studijní programy uskutečňované Ostravskou univerzitou jsou dostupné i pro osoby se zdravotním postižením, pokud v informacích ke konkrétnímu studijnímu programu není uvedeno jinak. Máte-li, jako uchazeč se specifickými potřebami, jakékoli dotazy týkající se přístupnosti jednotlivých studijních programů, obraťte se na Centrum Pyramida OU.
email: ;
telefon: +420 553 46 1234,
mobil: +420 733 784 095.
Jako uchazeč bez specifických potřeb kontaktujte se svým dotazem příslušného pedagogického poradce nebo studijní oddělení.