Pozvání na výstavu Milana Cieslara
Srdečně Vás zveme na samostatnou výstavu Milana Cieslara s názvem Forever, jejíž vernisáž se uskuteční v Galerii města Karviné dne 17. září 2024 v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 10. listopadu 2024.
MILAN CIESLAR
(nar. 1969, Karviná) žije a tvoří v Ostravě a Karviné. Mezi léty 1987–1992 studoval na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a Výtvarná studia u prof. Zdeňka Kučery. Titul PhD. získal na Pedagogické fakultě Prešovské univerzity v Prešově. V současné době působí jako vedoucí Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Založil a vede Ateliér malby na Univerzitě třetího věku na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Pracuje na výtvarném oboru Základní umělecké školy Bedřicha Smetany v Karviné.
Milan Cieslar se ve své výtvarné tvorbě zabývá automatickou malbou, která je v poslední době spojována s různým prostředím nebo tématy. V době covidu se věnoval tématu kříže, který v bílé podobě symbolizoval znovuzrození a bezpečí. Figura na kříži už má podobu esence, představy. Řízená náhoda a otisk je nedílnou součástí výtvarné produkce. Prostupování grafických a malířských médií umožňuje hledání nových vizuálních pohledů. Zabývá se reorganizací vlastní umělecké tvorby, postprodukuje svá již jednou hotová plátna k situaci prvotního obrazu, k výchozí ploše šepsů, jež je startovací čarou malířského usilování. Výtvarné práce Milana Cieslara se stávají materiálem k jeho dalším experimentům. Tvorba je založena na procesuálnosti. Autor pracuje v sériích, které se navzájem doplňují. Prověřuje všechny dané možnosti, cvičí imaginaci. Je ovládán nutkavou potřebou zhmotnit útržky vzpomínek, pocitů, asociací, podprahových vjemů nevědomí. Bez přestání hledá odpovědi.
Malířská tvorba Milana Cieslara se vyvíjí od devadesátých let dvacátého století. V posledních letech autor pracuje v rozsáhlejších, na sebe navazujících cyklech. Východiskem obrazů bývá určitá reálná entita, jíž je autor emocionálně zaujat. Vybraná témata zpracovává dlouhodobě, přemýšlí o nich, výtvarně reaguje na přicházející podněty vyvolané předchozími tvůrčími úvahami a realizacemi. Mezi typické formotvorné metody jeho tvorby patří formy přemalování, překrývání, zakrývání, což se zdá být jistou hmotnou analogií k mentální práci s tématem.
Na poslední výstavě CROSSENTIAL, která se uskutečnila v Galerii Červený kostel v Hlučíně, Milan Cieslar rozvíjí téma kříže, jež v jeho tvorbě povstalo v období covidu. Soubor nazvaný KŘÍŽ NADĚJE, s narativem křížové cesty a vzkříšení, prezentoval v roce 2023 v galerii Půda v Českém Těšíně. Nové obrazy vycházejí z fotografií maleb obrysu konkrétní lidské postavy. Digitální záznam je dále v mobilu upraven a potom tištěn na plátna s podmalbou nebo bez ní. Autor dlouhodobě ve své tvorbě využívá principu řízené náhody, která se projevuje v technice rozmývání, vrstvení a vymývání barvy, v pixelizaci digitální fotografie, ve způsobu jejího nastavení k tisku. V tomto procesu autor variuje v některých obrazech tradiční symbol kříže, člověka na kříži, v nové znaky. Jejich uskupení na plátnech pak evokují významy kosmologického charakteru ve smyslu koloběhu přicházení a odcházení, vznikání a zanikání, ale také spolubytí a interagování. Název výstavy – CROSSENTIAL – je zkrácenou složeninou, která podle autora znamená esence kříže.
Výstava FOREVER v Galerii města Karviné prezentuje figurativní tvorbu, která je lyrickou výpovědí a snaží zachytit lidské bytí a odcházení. Akrylové malby nastolují otázku, zda můžeme interpretovat náš osud, naše směřování a naše odcházení.
Dáša Lasotová, Vřesina 2024
Zveřejněno / aktualizováno: 14. 09. 2024