Odpady jako alternativní zdroj energie
Dne 20. května 2025 se za projektový tým Pedagogické fakulty Ostravské univerzity jeho vedoucí, Mgr. Dana Vicherkova, Ph.D., zúčastnila řídící aktivity „Ostrava Kick-off meeting“ v projektu MES ITI „Odpady jako alternativní zdroj energie“ (CZ.02.01.01/00/23_021/0008590). Společné setkání všech projektových týmů zorganizovala jako hlavní řešitel Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.
Významnými partnery projektu jsou také řešitelské týmy z Přírodovědecké fakulty a z Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Na setkání vedoucích týmů prezentovali zástupci pěti projektových subtýmů své výzkumné záměry se zaměřením na tyto problémové oblasti:
- Optimalizace skladby tuhých alternativních paliv
- Stabilizace změn mechanicko-fyzikálních vlastností sypkých materiálů při výrobních procesech alternativních paliv
- Plazmové zplyňování odpadů pro výrobu syntézního plynu
- Záchyt, separace a katalytická transformace CO2 pro výrobu vodíků a dalších chemických látek
- Sociální akceptace a lidský kapitál jako faktory ovlivňující energetickou transformaci
Výzkumný tým Pedagogické fakulty vedený dr. Danou Vicherkovou (jehož členy jsou prof. J. Malach, prof. K. Malachová a studenti doktorského studia) se v páté problémové oblasti projektu zabývá identifikací připravenosti lidských zdrojů jako komponentů komplexní připravenosti organizací na změnu výrobních technologií a využívání nových zdrojů i případnými bariérami provázejícími tuto změnu. Implementace získaných poznatků o názorech, postojích i jednáních aktérů změny se tak stane jedním z významných faktorů úspěšné realizace energetické tranzice jako projevu změny a reálného využití alternativních energetických zdrojů. Specifickým autorským nástrojem bude zkoumáno rovněž enviromentální přesvědčení zaměstnanců jako další z významných faktorů zkoumané změny.
Aktivity realizované v uvedené výzkumné oblasti přispějí k naplnění strategického záměru Moravskoslezského kraje, a to ve směru zbavení se environmentálně negativně působícího vlivu dlouhodobě hromaděného těžebního a průmyslového odpadu.
Specifickým příspěvkem k transformaci kraje bude agregace a interpretace poznatků o personálních faktorech vstupujících do procesů technologických změn ve vybraných partnerských a dalších společnostech v MSK a jejich využití jako příkladů „dobré praxe“ pro organizace procházející zásadní transformací zdrojů i technologií.
Zveřejněno / aktualizováno: 17. 06. 2025