Máme 1. místo na mezinárodní olympiádě techniky

Absolvent magisterského studia Technická výchova pro vzdělávání získal 1. místo na mezinárodní olympiádě techniky v Plzni v kategorii „The best technical work“.

Mgr. Lukáš Slovák, který je v současné době studentem doktorského studia na Katedře studií lidského pohybu PdF OU, toto ocenění získal za vlastnoruční vytvoření dřevěného setrvačníku Tippe Top s popisem realizace, který vznikl pod vedením dr. Václava Tvarůžky z Katedry technické a pracovní výchovy. Vyrobený setrvačník vysvětluje principy zákona zachování energie rotace. Principy demonstrované touto hračkou jsou uplatnitelné rovněž ve sportu. Právě ve sportu vhodná rychlost rotace a hybnost umožnují sportovci získat větší stabilitu. Je zajímavé, že nad touto „hračkou“ přemýšleli i slavní fyzikové jako Wolfgang Pauli či Niels Bohr.

Olympiáda techniky Plzeň je pořádána jako konference a přehlídka studentských prací pod záštitou Západočeské univerzity v Plzni, Magistrátu města Plzně a Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Bližší informace o setrvačníku Tippe Top naleznete ve videu.

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 10. 2021