Archiv aktualit
Den Země je skvělou příležitostí zamyslet se a dozvědět se více o tématech spojených s ochranou přírody a udržitelností – a právě proto se Ostravská univerzita těmto tématům věnuje hned celý jarní týden. Níže najdete přehled aktivit, do kterých se může zapojit každý, kdo se zajímá o udržitelný rozvoj společnosti. Všechny aktivity v rámci Jarního týdne udržitelnosti jsou zdarma.
Další z debat věnovaných výzvám ve vzdělávání se zaměří na téma umělé inteligence (AI) jako příležitosti pro vyučující, rodiče i děti.
V pátek 28. března se Klub Alfa v Ostravě zaplnil lidmi, kteří mají k Pedagogické fakultě blízko – ať už jako studenti, vyučující, absolventi nebo budoucí uchazeči. Na jeden večer se všichni setkali mimo školní lavice a posluchárny, bez rozvrhů, zkoušek nebo přednášek.
Cvičení realizovalo Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje za součinnosti a na půdě Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Aktivně se účastnili také zdravotníci.
Debata s novinářem a absolventem Tomášem Etzlerem se konala ve čtvrtek na Ostravské univerzitě. Setkání v rámci cyklu Dialogy s děkanem přilákalo studenty i veřejnost a zaměřilo se na novinářskou etiku, dezinformace a Etzlerovy zkušenosti z Číny a USA.
Profesorku Hanu Sodeyfi, která 31 let učila češtinu na Vídeňské univerzitě, přivítala Katedra českého jazyka a literatury s didaktikou. Na přednášce sdílela své didaktické zkušenosti, spolupráci s partnery v České republice i svůj osobní příběh, jenž by svou poutavostí vydal na románové dílo.
K příležitosti Dne žen a dívek ve vědě představujeme medailonky vědkyň z Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Tyto ženy se svou prací přispívají k vědeckému rozvoji a inspirují další generace.
„Lidé budou muset umět reagovat na změny a potřeby trhu práce,“ uvádí Dana Vicherková z Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Ve svém výzkumu zjišťuje, jak transformace kraje dopadá na rodiny horníků a zaměstnanců dalších firem spolupracujících s OKD.
Technologická agentura ČR ocenila projekt PROKLIMA, jehož cílem je předávat vědecké poznatky pedagogům, žákům i širší veřejnosti a posílit tak pocit odpovědnosti a aktivního přístupu k řešení environmentálních otázek.
Holky z půdy vznikly jako kreativní únik od reality. Z ručně šitých panenek se díky spolupráci s dětmi ze ZŠ Mládežnická v Havířově zrodily pohádky a kniha, která spojuje generace, podporuje fantazii i vztah ke čtení. Přečtěte si, jak projekt obohacuje dětské životy.
Na Pedagogické fakultě se konala vernisáž výstavy Albertina, obrazy studentů Univerzity třetího věku vznikaly kombinací moderních digitálních technologií a tradičních výtvarných technik.
Na katedře preprimární a primární pedagogiky se v uplynulých dnech konalo odborné sympozium zaměřené na inovativní metody ve vzdělávání, které reflektují aktuální výzvy moderní doby, jako jsou digitalizace, inkluze, globalizace a diverzita žákovské populace. Sympozium spojilo přední odborníky z oblasti předškolního a základního vzdělávání, kteří se zabývají vývojem moderních pedagogických přístupů, a vytvořilo tak platformu pro sdílení nejnovějších výzkumů, zkušeností a osvědčených postupů.
Prohlédněte si přehled inspirativních přednášek, které proběhly na naší Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od profesionální organizace výstav přes práci s AI až po aktuální témata vzdělávání a historické příběhy pamětníků.
Událost nabídla možnost ponořit se do světa kreativní pedagogiky prostřednictvím pohádek a ilustrací.
V rámci projektu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity Refresh (2. kohorty) se v termínu 9. – 10. prosince 2024 Mgr. Dana Vicherková, Ph.D. a prof. PhDr. Josef Malach, CSc. zúčastnili konference „Vzdělávání dospělých 2024“ v Praze.
Betlém Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, vytvořený pedagogy a studenty, zobrazuje příběhy Ostravy a její historie. Spojuje tradice, průmyslové dědictví a kulturní symboliku, zároveň slouží jako vzdělávací pomůcka.
V pátek 29. listopadu 2024 se v respiriu Pedagogické fakulty na ulici Fr. Šrámka 3 v Ostravě uskutečnilo tradiční vánoční setkání se zahraničními studenty. Akce nabídla bohatý program, který spojil vánoční tradice, taneční vystoupení a mezinárodní vzdělávací perspektivy.
Dne 28. listopadu 2024 proběhl pod záštitou Katedry speciální pedagogiky workshop na téma prevence poruch hlasu. Téma bylo zvoleno s cílem zkvalitnit přípravu budoucích pedagogů, jelikož prevalence poruch hlasu u učitelů je ve srovnání s běžnou populací dvakrát až třikrát vyšší (57,7 % x 28,8 %).
Šárka Kotásková, účastnice Univerzity třetího věku na Pedagogické fakultě, se po letech v administrativě začala věnovat olejomalbě. Malování jí pomáhá vyjádřit pocity a našla v něm naplnění. Inspirací jí byl i výjezd do vídeňských galerií v rámci programu Erasmus+. Přečtěte si její příběh!
V atriu budovy Pedagogické fakulty se znovu rozsvítil vánoční stromek – akce přilákala desítky studentů a zaměstnanců. Vůně punče se ve středu 27. listopadu mísila na nádvoří Pedagogické fakulty se svátečně laděným hemžením akademické obce.
123456789101112131415