Vicepremiér Ivan Bartoš navštívil evakuační centrum v City Campusu Ostravské univerzity

Premiér s členy Vlády ČR navštívili povodněmi zasažený Moravskoslezský kraj. Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš v rámci návštěvy zamířil také do dočasného evakuačního centra v budově sportu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity.

Premiér a členové vlády se v úterý setkali s představiteli měst a obcí, které v Moravskoslezském kraji zasáhly povodně. V rámci návštěvy postiženého regionu zavítal do dočasného evakuačního centra uvnitř budovy sportu Pedagogické fakulty v City Campusu OU na Černé louce. „Oceňuji rychlost, s jakou Ostravská univerzita zareagovala na krizovou situaci. Nabídla nejen střechu nad hlavou, ale nad rámec i řadu dalších služeb lidem v nouzi,“ řekl vicepremiér Ivan Bartoš, který dorazil do City Campusu s materiální pomocí.

Na adresu Ostravské univerzity pak ještě poznamenal: „Velmi oceňuji roli Ostravské univerzity, kterou plní v regionu, a domnívám se, že by si regionální univerzity obecně zasloužily větší podporu.

Ostravská univerzita zřídila dočasné evakuační centrum ve svých prostorách v pondělí 15. září po dohodě s vedením města. „Přestože se zřizováním evakuačního místa nemáme zkušenost, podařilo se nám to zrealizovat během několika hodin a daří se nám to zvládat, hlavně díky obrovskému nasazení dobrovolníků z řad našich studujících i zaměstnanců. Především děkuji Pedagogické fakultě, jak rychle dokázala zareagovat. Zajišťujeme i další pomoc ve spojení s fakultami a neziskovými organizacemi,”“ poděkoval rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

Ve sportovní hale přebudované na dočasnou noclehárnu přenocovalo na 150 lidí, kteří museli opustit své domovy kvůli protržení hráze na řece Odře. „Děkuji všem, kteří v takhle krátké době dokázali připravit pomoc pro stopadesát lidí,“ sdělil děkan Pedagogické fakulty Daniel Jandačka a taky poděkoval ostravským podnikům za poskytnutí potravin pro evakuované.  „Rádi bychom poděkovali společnosti La Petite Conversation či Passion for Food za poskytnutí teplého jídla pro evakuované. Dále děkujeme firmě Very Goodies za skvělé bagety a bufetu City Campus Coffee za čaj a kávu.

K bleskovému zřízení a obsluze evakuačního centra pomohli také studující Ostravské univerzity. Mezi nimi jsou i studenti Pedagogické fakulty OU, kteří nyní mají možnost využít své pedagogické znalosti a dovednosti v praxi v rámci dobrovolnické pomoci. Tato aktivita jim umožňuje nejen podpořit lidi v nouzi, ale také rozvíjet své kompetence při práci s různými skupinami obyvatel, což přispívá k jejich osobnímu i profesionálnímu růstu.

Děti toho nepotřebují mnoho, jen aby jim někdo věnoval pozornost a uběhly jim tak rychleji dlouhé a náročné chvíle. Jsem ráda, že jsem tady pro ně mohla být a odlehčit tak i rodičům. Je to pro mě nejen zkušenost pro budoucí povolání, ale hlavně do života,“ popsala jedna z dobrovolnic, studentka Veronika Štenclová.

Vicepremiér Ivan Bartoš navštívil evakuační centrum v City Campusu OU

Zveřejněno / aktualizováno: 17. 09. 2024