Výuka češtiny pro cizince komunikativní metodou

Ve středu 12. října 2022 se na Pedagogické fakultě OU konal odborný seminář/webinář dr. Dany Vicherkové na téma: „Výuka češtiny pro cizince komunikativní metodou“.

Seminář probíhal velice dynamicky a kreativně, interaktivně a s aktivním zapojením všech zúčastněných osob. Program semináře/webináře byl plný názorných pomůcek, přičemž každý účastník obdržel materiály, které může uplatnit při práci s dětmi v mateřské škole, či na škole základní (dokonce vybrané podněty lze využít na střední škole). Za velmi přínosné a inovativní pro edukační praxi lze považovat strategie, principy komunikativně vedené výuky a klíčová doporučení na další vhodnou odbornou literaturu i s praktickými ukázkami k užití v edukační praxi. Dr. Vicherková poskytla učitelům spoustu užitečných informací a podnětů pro výuku češtiny jako sekundárního jazyka hravou formou přizpůsobenou malým dětem s důrazem na rozvoj komunikace ve výuce češtiny komunikativní metodou. Dospělí učitelé si zahráli na malé učící se děti aktivní a radostnou komunikací s didaktickým aspektem. Cílem setkání bylo také poukázat na realitu každodenních komunikačních situací v úzkém propojení na školní život, potřeby žáků – cizinců v české škole i v rodině.

Na seminář se přihlásilo celkem 48 osob, z toho 17 prezenčně a 31 online. Nakonec dorazilo 15 osob (14 učitelek z MŠ a ZŠ a 1 učitel ze SŠ), online se přihlásilo 19 osob.

Dr. Dana Vicherková se zaměřuje také na výuku češtiny jako cizího jazyka v kurzech pro akademiky z Ukrajiny na PdF OU a odborně spolupracuje s NPI, MŠMT, CIC.

Výuka češtiny pro cizince komunikativní metodou

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 10. 2022