Studenti Speciální pedagogiky na přednášce v psychiatrickém oddělení FNO

Multidisciplinární tým duševního zdraví pro děti a adolescenty alias speciální pedagog ve zdravotnictví

Žijeme v době, která se velmi rychle vyvíjí a společně s ní se otvírají i nové možnosti většině profesí. Nedílnou součástí tohoto vývoje je i povolání speciálního pedagoga. Studenti prvních a druhých ročníků navazujícího studia Speciální pedagogiky měli možnost se zúčastnit zajímavé přednášky na téma „Speciální pedagog a jeho místo ve zdravotnictví.“

Přednáška se uskutečnila dne 2. března 2022 v prostorách psychiatrického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava. Byl zde představen nový multidisciplinární tým duševního zdraví pro děti a adolescenty, kterým disponuje psychiatrické oddělení této nemocnice. Hlavním cílem týmu je společné hledání způsobů, jak děti i jejich blízké podpořit ve vyrovnání se s jejich psychickou zátěží. Součástí týmu jsou lékaři, psychologové, zdravotní sestry, sociální pracovnice, speciální pedagogové a rodinná terapeutka. Lektorky akce velice poutavým způsobem studentům objasnily, jaká je náplň práce speciálního pedagoga v tomto týmu, jelikož ony samy jsou jeho součástí a vykonávají tuto pracovní pozici.

Na závěr je třeba upřesnit, že multidisciplinární tým vznikl na základě projektu Ministerstva zdravotnictví s názvem „Podpora nových služeb v péči o duševně nemocné“. Multidisciplinární tým tedy není součástí všech nemocnic v České republice a zatím není ani automatickou součástí Fakultní nemocnice Ostrava. V předchozí větě je použit termín zatím, jelikož doufáme, že se tento tým udrží a rozroste i do ostatních nemocnic, protože pomáhá dětem a adolescentům s duševními problémy najít tu správnou cestu k socializaci a možnosti si užívat života plnými doušky.

Tímto bychom chtěli moc poděkovat lektorkám Mgr. et Mgr. Aleně Cholevové a Mgr. et Mgr. Kláře Střížové za jejich čas a ochotu nám představit tuto problematiku a možnost podívat se na profesi speciálního pedagoga jinýma očima. Poděkování také patří PaedDr. Renatě Kovářové, Ph.D., která tuto přednášku studentům zprostředkovala.

Bc. Veronika Vavrušková,
studentka prezenční formy NMgr. Speciální pedagogika