OU > O univerzitě > Struktura univerzity > Fakulty a ústavy > Pedagogická fakulta > O fakultě > Aktuality

• Obrázek

Karanténa? Studenti pedagogické fakulty nabídli řešení, jak se s ní stylově vypořádat!

Pro mnohé rodiny s dětmi je pobyt v karanténě díky současné pandemii doslova černou můrou. Studenti z katedry Technické a pracovní výchovy s pedagogem Václavem Tvarůžkou nabízejí řešení, jak děti zabavit a zároveň rozvíjet jejich tvůrčí činnost a zručnost pomocí výchovného principu hrdinného boje se zlem.

Studenti učitelství technické výchovy, preprimární pedagogiky a primární pedagogiky v rámci online seminářů vytvářeli ve svých rodinách piňaty v podobě koronaviru.

Co je to vlastně piňata?

V dnešní době je piňata používaná jako forma skvělé akční a interaktivní zábavy na různých oslavách. Dutý nazdobený objekt naplněný sladkostmi (či jinou odměnou), je zavěšen na provaze v prostoru. Dítěti, které slaví, jsou zavázány oči a oslavenec je pověřen čestným úkolem přemožení a rozbití piňaty za povzbuzování ostatních účastníků oslavy. Po přemožení jsou poté všichni odměněni tím, co z piňaty vypadne.

Tento rituál, který je v současné době nejvíce rozšířený v Latinské Americe, vznikl v Asii a ve 14. století se dostal do Evropy. Tuto již evropskou španělskou tradici v 16. století přenesli misionáři do Mexika, kde se spojila s původní Mayskou tradicí. Jedná se symbolické zpodobnění boje víry a statečnosti proti zlu a pokušení.

A právě v dnešní době je víra ve vítězství nad koronavirem nezbytná. I vy můžete v rodinném kruhu symbolicky nad koronavirem zvítězit a odměnit děti, které jsou statečné a trpělivé. Vyrobte si piňatu v podobě koronaviru a pomocí hole se s ním vypořádejte po svém.

A nezapomeňte na sladkou odměnu.

Jak piňatu vyrobit? Stačí papír, lepidlo a materiály „co dům dal“. Inspiraci pro výrobu piňat můžete načerpat z prací našich šikovných studentů.

Zveřejněno / aktualizováno: 04. 12. 2020