Hostující profesor Piotr Ambroziak vystavuje v Galerii Student

Srdečně Vás zveme na výstavu hostujícího profesora Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, Piotra Ambroziaka z Varšavy, který v Galerii Student (Fráni Šrámka) představuje ostravskému publiku výběr ze své malířské tvorby z posledních let.

Vernisáž: 13. dubna 2023 v 17.00 h.
Výstava potrvá do 4. května 2023
Kurátor výstavy: Tomáš Koudela
Otevírací doba Galerie Student: po–pá 9–17 h.

Piotr Ambroziak

*1971, Lodž, POL

V letech 1991–1996 studoval na Akademii výtvarných umění v Lodži (ateliér malby, ateliér dřevorytu, ateliér fotografie). Doktorské studium úspěšně zakončil v roce 2020 na Univerzitě Adama Mickiewicze v Poznani pod vedením profesora Dominika Lejmana (obor malba a kresba). Během doktorského studia Ambroziak opustil Lodž a přesunul své aktivity do Varšavy. V tomto období zužitkoval svůj organizační a kurátorský talent a vytvořil platformu pro prezentaci nezávislého umění „Warsaw off ART“ – koná se každoročně od roku 2017. Ambroziakův malířský rukopis je jasně rozpoznatelný od počátku jeho umělecké kariéry – expresivní, volné tahy štětce, figurální motivy, abstraktní adjustace. Zajímal se o archaickou řeckou a slovanskou mytologii, následně rozvíjí mytologii vlastní, jež se vyznačuje vysokou emocionalitou a tematicky se zaměřuje na lásku a mezilidské vztahy, v nichž je post-punkový hrdina představován jako válečník, lovec cestující skrz městskou džungli. Jeho tvůrčí osobnost neustále hledá nové výrazové prostředky. Do svých obrazu vkládá neony, pracuje s velkoformátovou malbou či prostorovou tvorbou.

He studied painting, wood engraving, photography at the Academy of Fine Arts in Lodž between 1991 and 1996. In 2020, he finished his doctoral studies at Adam Mickiewicz University in Poznan under the guidance of Professor Dominik Lejman (Painting and Drawing Studio). During the doctoral studies, Ambroziak left Lodž and moved his activities to Warsaw. At that time he used his organizational and curatorial skills and created a platform to present independent art „Warsaw off ART“ – it has been held every year since 2017. Ambroziak‘s painting has been clearly recognizable ever since the beginning of his artistic career – expressive, loose brush strokes, figural motifs, abstract adjustment. He was interested in archaic Greek and Slavic mythology. Then he developed his own mythology, which is characterized by high emotionality, and thematically focuses on love and interpersonal relationships, in which a post-punk hero is portrayed as a warrior, a hunter travelling through the urban jungle. His creative personality is constantly looking for new means of expression. He inserts neon lights into his paintings, and he also works with large-format painting or spatial creation.

Výstava je spolufinancována z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Zveřejněno / aktualizováno: 14. 04. 2023