Mediální olympiáda 2024 pro střední školy

Dokážou student středních škol poznat rozdíl mezi seriózní žurnalistikou a dezinformacemi? Projekt Mediální olympiáda mapuje mediální a informační gramotnost českých středoškoláků. Na pořádání olympiády se podílí Pedagogická fakulta Ostravské univerzity.

Do soutěže byli pozváni všichni zájemci ze středních škol a učilišť České republiky. Týmy, složené ze tří studentů a jednoho pedagoga, soutěží celkem ve dvou kolech. První kolo, které mělo formu online testu, proběhlo 24. ledna. Technické zajištění této první části zabezpečila společnost Scio.

Mediální olympiáda přilákala na 2500 zájemců ze všech 14 krajů České republiky. Průběžné výsledky ilustrují, jak si dnešní mladí lidé dokážou poradit s ověřováním důvěryhodnosti různých mediálních sdělení. Do soutěže se přihlásilo 713 týmů středoškoláků z 258 škol a zapojilo se 315 pedagogů, přičemž v ČR máme celkem 1280 středních škol.“ Zdroj: ceskenoviny.cz

Do finále postoupil jeden tým z každého kraje. Finalisté se osobně utkají před odbornou porotou 27. a 28. března v City Campusu Ostravské univerzity. Týmy se budou muset vyrovnat s různorodými úkoly, včetně tvorby videospotů na dané téma. Kromě hlavní ceny, kterou je zájezd do Evropského parlamentu ve Štrasburku, budou čekat zajímavé odměny na všechny finalisty.

Organizátoři: Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě, p.o., Ostravská univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci, Akademie ČTK, Wikimedia CZ

Záštity: Prezident ČR Petr Pavel, ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová, poslanec Evropského parlamentu Luděk Niedermayer, rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost

Podrobné informace
Výsledky 1. kola soutěže soubor pdf