Reportáž o lekcích „Kapuce od mikiny“ na PdF OU

Naši studenti navazujícího magisterského studia, budoucí češtináři, měli možnost absolvovat odborné semináře přímo pod vedením Niny Rutové.

Katedra českého jazyka a literatury s didaktikou PdF OU se zapojila do aktivit, které rozvíjí společnost Celé Česko čte dětem. Jednou z nich je nový projekt Kapuce od mikiny, který nabízí čtenářské dílny pro školy i odborné metodické semináře pro vysokoškolské studenty učitelství českého jazyka. Patnáct renomovaných českých autorů a autorek vytvořilo originální povídky zaměřené na aktuální problémy současných teenagerů, např. (kyber)šikana, handicap, závislost, vnitřní svoboda, manipulace, předsudky atd. Vznikla tak svébytná kniha (svého druhu čítanka) vypravěčsky i tematicky různorodých povídek nazvaná Kapuce od mikiny, která má velkou šanci oslovit čtenáře v citlivém věku dospívání.

Projekt je zaměřen jednak na práci s dětskými kolektivy na základních školách, jednak na školení budoucích učitelů. Ke knize byla vydána i metodická příručka, kterou vytvořila odbornice na metodiku práce s uměleckým textem Nina Rutová s kolektivem. Kniha povídek i metodická příručka mohou být vítaným zdrojem inspirace pro práci s textem v hodinách literární výchovy na ZŠ a mohly by povzbudit zájem o čtení v době, která nahrává spíše aktivitám jiného typu.

V březnu se těšíme na pokračování velmi úspěšného workshopu pro naše češtináře!

Zveřejněno / aktualizováno: 16. 01. 2023