Informace k povinnému testování studentů Ostravské univerzity

Od pondělí 26. dubna vláda umožnila vysokým školám částečné obnovení vybrané prezenční výuky. O TOM, KTERÝCH KONKRÉTNÍCH PŘEDMĚTŮ A AKTIVIT SE TO TÝKÁ, BUDETE INFORMOVÁNÍ SVÝMI FAKULTAMI, KATEDRAMI, POPŘÍPADĚ PŘÍMO SAMOTNÝMI VYUČUJÍCÍMI. Sledujte proto prosím pravidelně své mailové schránky.

Současné částečné rozvolnění je nicméně spojeno se zavedením POVINNÉHO testování studentů, kteří se této výuky budou účastnit (v sedmidenních intervalech). Povinnost testování se bude týkat také těch studentů, kteří se již výuky doposud mohli účastnit v rámci předchozích výjimek a nově všech studentů ubytovaných na našich vysokoškolských kolejích Jana Opletala (bez ohledu na to, zda se výuky účastní nebo ne).

Testování pro naši univerzitu zajišťuje naše Lékařská fakulta prostřednictvím svého Antigenního odběrového centra. PODROBNĚJŠÍ INFORMACE O ZPŮSOBU TESTOVÁNÍ NA TOMTO CENTRU A ZPŮSOBU REGISTRACE NA JEDNOTLIVÁ TESTOVACÍ MÍSTA a TERMÍNY VÁM BUDOU ZASLÁNY NA UNIVERZITNÍ EMAIL. Nicméně testovat se můžete nechat na jakémkoli testovacím místě v Česku v rámci veřejného zdravotního pojištění a ve výuce se prokázat dokladem o negativním výsledku testu také z těchto testovacích míst.

Pro přehlednost shrnujeme, na které studenty se BUDE POVINNOST PŘEDKLÁDAT POTVZRENÍ O NEGATIVNÍM VÝSLEDKU testu na COVID-19 vztahovat:

• Studenti POSLEDNÍCH ročníků všech studijních programů, kteří se budou od 26. dubna účastnit prezenční klinické a praktické výuky a praxe;
  • Studenti VŠECH ročníků VŠEOBECNÉHO LÉKAŘSTVÍ, ZDRAVOTNICKÝCH studijních programů, kteří se budou od 26. dubna účastnit prezenční klinické a praktické výuky a praxe;
  • Studenti VŠECH ročníků vykonávající od 26. dubna PEDAGOGICKOU PRAKTICKOU VÝUKUPRAXI v mateřských, základních a středních školách nebo školských zařízeních pro výkon ústavní a ochranné výchovy;
  • Studenti VŠECH studijních programů, kteří se od 26. dubna budou ÚČASTNIT PREZENČNÍHO ZKOUŠENÍ za účasti VÍCE NEŽ DVOU osob (vztahuje se na běžné zkoušení i na státní závěrečné zkoušky);
  • VŠICHNI studenti UBYTOVANÍ na našich vysokoškolských KOLEJÍCH Jana Opletala bez ohledu na to, zda se účastní výuky, praxe nebo zkoušení.

VÝJIMKY z povinnosti se testovat mají:

• Studenti, kteří se účastní prezenčních INDIVIDUÁLNÍCH konzultací a zkoušení (tj. jeden na jednoho).
  • Studenti, kteří v budovách OU INDIVIDUÁLNĚ pracují na svém výzkumu či jiné tvůrčí aktivitě v laboratořích, ateliérech apod. (pokud zároveň nejsou zaměstnáni na OU – v takovém případě se na ně vztahuje povinnost testovat se jako zaměstnanci OU).
  • Studenti, kteří prodělali laboratorně potvrzené onemocnění COVID-19, uplynula u nich doba izolace, nejeví žádné příznaky, a od prvního pozitivního testu neuplynulo více než 90 dní. Student předloží potvrzení praktického lékaře nebo Krajské hygienické stanice.
  • Studenti, kteří mají vystavený certifikát Ministerstva zdravotnictví ČR o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19, a od aplikace druhé dávky očkovací látky (v případě dvoudávkového schématu očkování) uplynulo nejméně 14 dní, nebo od aplikace první dávky očkovací látky (v případě jednodávkového schématu očkování) uplynulo nejméně 14 dnů, a očkovaná osoba nejeví žádné příznaky onemocnění COVID-19.
  • Studenti předloží certifikát o očkování.

Potvrzení o negativním výsledku testu (popřípadě potvrzení o prodělaném onemocnění či o očkování) budete předkládat na recepci při vstupu do budov Ostravské univerzity a vašim vyučujícím.

Milé studentky, milí studenti, pro nikoho z nás není současná situace jednoduchá, nicméně doufáme, že již směřujeme pomalými kroky správným směrem k obnovení prezenční výuky. Držme si navzájem palce, abychom tento směr udrželi a na podzim se již mohli potkat osobně. Přejeme tímto všem studentům mnoho úspěchů při zakončování tohoto semestru, popřípadě celého studia.

Zveřejněno / aktualizováno: 23. 04. 2021