Milan Cieslar vystavuje v Galerii Půda

V Galerii Půda v Českém Těšíně probíhá výstava dr. Milana Cieslara z Katedry výtvarné výchovy PdF OU, která nese název Kříž naděje. Výstava reflektuje umělcovu aktuální tvorbu a prezentuje malby a dekalky z posledních let.

Výstava potrvá do 27. května 2022.
Úvodní slovo: Dáša Lasotová
Vernisáž: pátek 22. dubna 2022 v 18.30
Otevírací doba galerie: po–pá 9–20
Střelniční 256/1, Český Těšín

Milan Cieslar

*1969, Karviná

Mezi léty 1987–1992 studoval na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a absolvoval výtvarná studia u prof. Zdeňka Kučery. Titul Ph.D. získal v roce 2010 na Pedagogické fakultě Prešovské univerzity v Prešove. V současné době působí jako vedoucí Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Autor žije, pracuje a tvoří v Ostravě a Karviné.

Autorovi je blízký lehce ironický rejstřík výtvarného projevu, o němž hovoří jako o „malířské antihmotě“. Tou jest práce s průmyslovými barvami, spreji a tiskovými šablonami. „Obrazy vznikají rychle a v sériích.“ Cieslar pracuje s malými i monumentálními formáty. Nezbytnou a v minulosti již mnohokrát osvědčenou tvůrčí metodou je překrývání výchozích obrazových struktur souvislými barevnými plochami, které mohou být následně dále přepracovávány. Tvůrčí způsob je myšlenkově kotven principem neustálé a radikální změny obrazového rámce. Hotové dílo je jen potud finálním produktem, pokud se nestane součástí nového vizuálního konceptu. Ve své výtvarné tvorbě se taktéž zabývá automatickou malbou, která je v poslední době spojována se symbolem kříže. Řízená náhoda a otisk jsou nedílnou součástí výtvarné produkce. Prostupování grafických a malířských médií umožňuje hledání nových vizuálních pohledů. Zabývá se reorganizací vlastní umělecké tvorby, postprodukuje svá již jednou hotová plátna k situaci prvotního obrazu, k výchozí ploše šepsů, jež je startovací čarou malířského usilování.

Milan Cieslar: Kříž naděje

Zveřejněno / aktualizováno: 21. 04. 2022