WEALTH – Wearable Sensor Assessment of Physical and Eating Behaviours

Je mezinárodní projekt univerzit z Irska (University of Limerick), Francie (Université Paris XIII - Sorbonne Paris Nord), Německa (Leibniz Institute for Prevention and Epidemiology - BIPS), Belgie (Ghent University) a tří univerzit z České republiky (Přírodovědecká fakulta Univerzity Hradec Králové, Pedagogická fakulta Ostravské univerzity a Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy).

Co nás zajímá?

• Hlavním cílem projektu je vyvinout metody měření pohybového a stravovacího chování pomocí senzorů v zařízeních, jako jsou např. chytré hodinky. Zajímá nás také, do jaké míry se pohybové a stravovací chování navzájem ovlivňují.

Koho hledáme?

• Do projektu hledáme muže a ženy ve věku 18–64 let.
  • Projektu se nemohou účastnit osoby mladší 18 a starší 64 let a osoby s tělesnou disabilitou a osoby s nepravidelným spánkovým cyklem (např. osoby pracující na noční směny).
  • Účastníci musí být ochotni si na svém chytrém telefonu nainstalovat výzkumnou aplikaci, telefon mít po dobu studie u sebe a být ochotni odpovídat na krátké dotazníky i několikrát v průběhu dne.

Co vás v projektu čeká?

• Vyplnění vstupního online dotazníku (max. 20 minut).
  • Návštěva laboratoře při vstupním měření (cca 2,5 hod) – měření tělesných parametrů (výška, hmotnost, obvod pasu, síla úchopu); instalace aplikací Fitbit a HealthReact na mobilní telefon; nasazení senzorů na měření pohybové aktivity (Fitbit a Skagen na zápěstí jako náramek, Actigraph na elastickém pásku kolem pasu, ActivPAL na přední straně stehna); vykonávání stanovených aktivit po dobu asi dvou hodin. Jedná se o běžné aktivity jako je sezení, stání, chůze různou rychlostí, chůze do schodů, běh, jízda na kole, domácí práce a aktivity související s jídlem;
  • 9 denní monitorovací období – během těchto devíti dnů na sobě budete trvale nosit čtyři zařízení pro měření pohybu (zařízení nošené kolem pasu si budete na noc a při sprchování sundávat); budete také každý den odpovídat na 7-17 dotazníků (doba vyplnění 1-2 minuty), které vám budeme v průběhu dne zobrazovat v aplikaci HealthReact; budete vyplňovat krátký dotazník pokaždé, když budete něco jíst nebo pít; dále budete během tří dnů formou webového stravovacího deníku zaznamenávat veškeré potraviny a nápoje, které jste zkonzumovali.
  • Po devíti dnech vrátíte všechny senzory na příslušné pracoviště a vyplníte krátký dotazník hodnotící Vaši zkušenost ve studii.

Kolik času vám to zabere?

• Vstupní měření maximálně 3 hodiny. Čistý čas strávený odpovídáním na dotazníky během devíti dnů zhruba 1 hodina a 40 minut (tj. max. 100 dotazníků po 60 sekundách), vyplňování stravovacího deníku maximálně 1 hodina, výstupní dotazník maximálně 5 minut. Celkem tedy maximálně 6 hodin.

Co získáte?

• Za Vaši účast v projektu budete odměněni částkou 500 Kč.
  • Přehled o Vašich pohybových a stravovacích návycích.

Pro koho to není?

Účast není vhodná pro ty, kteří s sebou nemohou v průběhu dne nosit mobilní telefon nebo ho musí mít na „tichý“ režim větší část dne. Pokud si myslíte, že Vás bude obtěžovat opakovaně odpovídání na krátké dotazníčky během dne nebo nejste ochotní zaznamenávat konzumovanou stravu, studie byste se také neměli účastnit.

Kde se měření odehrává?

Laboratorní měření probíhá buď na Ostravské univerzitě v novém areálu na Černé louce v Ostravě nebo na Fakultě tělesné výchovy a sportu na Karlově univerzitě v Praze. Následné měření v průběhu devíti dní probíhá mimo laboratoř ve Vašem prostředí.

Jak se mohu zúčastnit?

Pokud Vás projekt zaujal, stačí kliknout a vyplnit vstupní screeningový formulář. Po jeho vyplnění se Vám brzy ozveme.

Nábor účastníků probíhá od ledna 2023 až do října 2023!

WEALTH – Wearable Sensor Assessment of Physical and Eating Behaviours

Zveřejněno / aktualizováno: 21. 09. 2023