Požadavky k přijímací zkoušce - program Učitelství pro 2. stupeň ZŠ - Hudební výchova

studijní program: Učitelství pro 2. stupeň ZŠ
aprobace:Hudební výchova
forma studia: prezenční

U navazujících magisterských studií si uchazeč volí specializaci, která je kombinací dvou aprobací (např. Hudební výchova – Matematika). Nabízené kombinace aprobací Pedagogické fakulty nalezne uchazeč v e-přihlášce.

Přijímací zkouška se nekoná. V případě velkého zájmu o studium se bude konat přijímací zkouška formou Testu odborných znalostí v rozsahu výuky bakalářského programu Hudební výchova se zaměřením na vzdělávání realizovaného Pedagogickou fakultou Ostravské univerzity. . V případě konání nelze Test prominout a musejí ho vykonat všichni uchazeči o studium.

Obsah přijímacího testu (v případě konání)

Dějiny hudby:

Formou písemného testu budou prověřeny individuální znalosti dějin hudby od nejstarších památek k projevům soudobé vážné hudby, a to jak ve světovém, tak i českém kontextu. Důraz bude kladen na znalosti hudebněvýrazových prostředků klíčových stylových epoch a znalosti poslechové.

Hudební teorie:

Formou písemného testu budou prověřeny individuální znalosti hudební nauky, harmonie, hudebních forem s důrazem na orientaci v notovém zápisu vybrané skladby.

Doporučená studijní literatura k přijímacímu řízení:

• FUKAČ, J., VYSLOUŽIL, J. (eds.). Slovník české hudební kultury. Praha: Editio Supraphon, 1997. ISBN 80-7058-462-9.
  • HRČKOVÁ, N. Dějiny hudby I. až VI. (komplet). Praha: Ikar, 2005 - dosud.
  • KOUBA, J. ABC hudebních slohů. Praha: Editio Spuprahon, 1982.
  • KOFROŇ, J. Učebnice harmonie. Praha: SHV, 1963 (a další vydání).
  • MICHELS, U. Encyklopedický atlas hudby. Praha: Lidové noviny, 2000. ISBN 80-7106-238-3.
  • NAVRÁTIL, M. Nástin vývoje evropské hudby 20. století. Ostrava: Montanex, 1996. ISBN 80-85300-26-5.
  • SMOLKA, J. A KOL. Dějiny hudby. Praha: Togga, 2001. ISBN 80-902912-0-1.
  • ZENKL, L. ABC hudebních forem. Praha: Editio Supraphon, 1990 (a další vydání). ISBN 80-7058-174-3.
  • ZENKL, L. ABC hudební nauky. Praha: Editio Supraphon, 1976 (a další vydání).

Součástí přijímacího řízení ke studiu v programu Učitelství pro 2. stupeň ZŠ je rovněž přijímací zkouška z pedagogiky a psychologie. Obsahem přijímací zkoušky jsou vědomosti z předmětů pedagogicko-psychologického základu bakalářského studia programů se zaměřením na vzdělávání realizovaných na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity.

Informace k přijímací zkoušce z pedagogiky a psychologie

Podmínkou pro přijetí je ukončené bakalářské vzdělání programu Hudební výchova se zaměřením na vzdělávání nebo jiné oborově příbuzné studium zaměřené na vzdělávání.

Zveřejněno / aktualizováno: 16. 11. 2019