Buchtelík, Mokrošová, Neuruppin – 3 výstavy na Dole Michal

Srdečně zveme na tři výstavy absolventů Ostravské univerzity konající se na Dole Michal. Společná vernisáž proběhne ve čtvrtek 25. června 2020 v 18.00.

Spojnicí tří autorů, kteří se samostatně prezentují ve třech výstavních prostorách NKP Důl Michal v Ostravě, je Ateliér malby 1 prof. Daniela Balabána na Fakultě umění Ostravské univerzity. Václav Buchtelík, Veronika Mokrošová i Neuruppin jsou jeho absolventy a ostravskému výtvarnému publiku představí svou aktuální tvorbu.

Václav Buchtelík: Pod doutnajícím nebem roztrhal jsem kůže knih
Veronika Mokrošová: Vizuální šum
Neuruppin: Okeán pseudo nebezpečenství

Václav Buchtelík: Pod doutnajícím nebem roztrhal jsem kůže knih

Cechovna
Kurátor výstavy: Tomáš Koudela
Výstava potrvá do 28. srpna 2020.
Otevírací doba GDM: po–ne 9–16
Výstavu pořádá Národní památkový ústav (správa Dolu Michal) ve spolupráci s Katedrou výtvarné výchovy Pedagogické fakulty OU.

Václav Buchtelík

*1990, CZE
Studoval v Ateliéru Malba I u prof. Daniela Balabána na Fakultě umění Ostravské univerzity. V současné době žije, pracuje a tvoří v Ostravě. Jeho ranými cykly prostupuje neuhlazená syrovost, vrstevnaté tahy štětcem a zdůrazněná těžkomyslnost míchaná s kontrastními barvami s vypjatou vnitřní energií s robustním až expresivním malířským rukopisem. Ve svých dílech se vypořádává s osobními tématy, obavami a úzkostí. V jeho obrazech se objevují například předměty každodennosti či výjevy z okolí, ve kterém žije, nebo jej nějakým způsobem zaujaly. Věnuje se velkoformátovým malbám, avšak pracuje i s malými formáty, které často vlastnoručně adjustuje.

Veronika Mokrošová: Vizuální šum

Sprchy
Kurátoři výstavy: Daniel Balabán, Václav Rodek
Výstava potrvá do 28. srpna 2020.
Otevírací doba GDM: po–ne 9–16
Výstavu pořádá Fakulta umění OU ve spolupráci s Národním památkovým ústavem (správa Dolu Michal) za finanční podpory statutárního města Ostrava.
Výstava se koná v rámci projektu Hledání ztraceného času.

Veronika Mokrošová

*1983, CZE
Tvorba Veroniky Mokrošové se ubírá klikatými cestami směřujícími k abstrakci. Zde se zrcadlí dojmy okouzlení atmosférickými jevy, přírodními strukturami, hry světel a stínů, nálady noci, islámský design, vzory všedních předmětů či psychedelické vize. Koncepce tvorby vychází z intuice a je procesuální. Odkrývá se zde vnitřní emotivní svět, který je pak často šifrován do proplétajících se linií. Motivy maleb procházejí od figurativních žánrových scén, přes fantaskní realismus až k lyrické, či spíše orfické abstrakci. Technika koloristicky bohaté kompozice je někdy rozšířená kresbou, jindy zase propojena šedými nebarevnými plochami či obohacena o rastr vzniklý šablonou. Obrazový výřez prochází také deformací, a tak se u jejich prací setkáváme i se složitými tvary obvodu obrazů, které komunikují s kompozičním schématem. Silným formativním impulzem je Rave kultura a ovlivnění dlouholetým pobytem v zahraničí (Skotsko, Jáva). Výstavou Vizuální šum autorka představuje současné abstraktnější kompozice různých formátu reflektující pocit ze zahlcení vizuální kulturou.

Neuruppin: Okeán pseudo nebezpečenství

Balkón
Kurátor výstavy: Václav Rodek
Výstava potrvá do 9. srpna 2020.
Otevírací doba GDM: po–ne 9–16
Výstava se koná v rámci projektu Hledání ztraceného času.

Neuruppin

*1981, CZE
Rebelující malíř Neuruppin odvozuje svůj tag od názvu východoněmeckého městečka, kde se vyrábí stejnojmenné hasící přístroje. Žádné zbytečné řeči, žádné brzdy, jde se malovat. A při tom je třeba porušovat pravidla. Podhoubím jeho tvorby je street art. Autorova motivika je v přímém spojení s jeho filozofickým myšlením. Pokud divák přijme jeho nekompromisně barevné, zdeformované a přeplněné kompozice, může, obzvláště v novějších pracích, najít citlivé příběhy nejen z jeho života. Postupně se měnící témata od skutečného neonomádského života plného vzrušení, cest a rebelských prožitků směrem k rodinnému soužití a potomstvu vytváří zábavný barevný kaleidoskop plný zvláštních a naturalistických pohledů. A i přesto, že autor začal používat klasičtější malířskou techniku olejomalby, není jeho malířský projev nijak zestetizován. Na výstavě Okeán pseudo nebezpečenství autor představí nové obrazy věnované osobnímu životu přepsanému do rebelské estetiky vyspělého street artisty.

Zveřejněno / aktualizováno: 24. 06. 2020