Prokázání rovnocennosti zahraničního vzdělání - nostrifikace

Dosažení středoškolského vzdělání mimo Českou republiku

Uchazeč, který studoval zahraniční střední školu, mezinárodní střední školu, evropskou školu, školu s povolením MŠMT pro plnění povinné školní docházky, musí doložit rovnocennost tohoto vzdělání v České republice. Dokladem prokazujícím splnění podmínky je rozhodnutí krajského úřadu o rovnocennosti zahraničního středoškolského vzdělání, doklad o udělení Evropského bakalaureátu nebo zahraniční doklad o zahraničním středním vzdělání. Ostravská univerzita může ověřovat splnění podmínky vlastním posuzováním výlučně pro účely přijímacího řízení do studijních programů uskutečňovaných jí samotnou, či uskutečňovaných kteroukoliv její fakultou. Postup ověřování splnění podmínky je vymezen (definován) v interním řídicím aktu Ostravské univerzity, kterým je Opatření rektora č. 69/2019 s účinností od 13. května 2019.

Ověřenou kopii dokladu předávají uchazeči u zápisu do studia, bez požadovaného dokladu nebudou do studia zapsáni.

Dosažení vysokoškolského vzdělání mimo Českou republiku

Uchazeč, který studoval zahraniční vysokou školu, musí doložit doklad prokazující rovnocennost tohoto vzdělání v České republice. Dokladem prokazujícím splnění podmínky je rozhodnutí veřejné vysoké školy v České republice o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace (neboli rozhodnutí o nostrifikaci) a zahraniční doklad o zahraničním vysokoškolském vzdělání. Ostravská univerzita může ověřovat splnění podmínky vlastním posuzováním výlučně pro účely přijímacího řízení do studijních programů uskutečňovaných jí samotnou, či uskutečňovaných kteroukoliv její fakultou. Postup ověřování splnění podmínky je vymezen (definován) v interním řídicím aktu Ostravské univerzity, kterým je Opatření rektora č. 69/2019 s účinností od 13. května 2019.

Ustanovení pro nostrifikaci neplatí v případě udělení Evropského bakalaureátu nebo v případě, pokud Česká republika podle svých mezinárodních závazků považuje zahraniční doklad o zahraničním středním vzdělání s maturitní zkouškou za automaticky rovnocenný bez dalšího úředního postupu. Ustanovení rovněž neplatí v případě, pokud Česká republika podle svých mezinárodních závazků považuje zahraniční doklad o zahraničním vysokoškolském vzdělání za rovnocenný bez dalšího úředního postupu. V těchto případech uchazeč předloží pouze ověřenou kopii dokladu o vzdělání.

Zveřejněno / aktualizováno: 06. 11. 2019